Hydroláty SoZole

trochu podrobněji o květových vodách

Určitě jste si všimli, že jsme výrazně rozšířili sortiment hydrolátů. Nově je u nás najdete ve vzduchotěsných stáčecích boxech, čímž se zachovává jejich maximální kvalita.
Na váhu si u nás můžete aktuálně nakoupit následující hydroláty:

Růže Bílá
Růže Damašská
Řebříček
Máta
Meduňka
Slaměnka
Pomeranč
Jasmín
Levandule
Heřmánek
Šalvěj

Podrobnější povídání o zázračných hydrolátech jsme si půjčili z webu naší nové dodavatelky Veroniky Kolevy,  která založila značku Sozole rose. Kromě květových vod u nás nakoupíte i jejich éterické oleje v top  kvalitě.

Historie květových vod


Květové vody zná lidstvo již více než 5000 let. Při svých léčebných kůrách je používal i otec moderní medicíny Hippokratés. Za krásou egyptské královny Kleopatry stálo denní aplikování růžové vody. Renesanční umělec Michelangelo si květovou vodu z růží přidával do čaje, údajně, aby zklidnil svůj temperament. Ve středověku se růžové vody objevovaly v lékárnách. V 18. století se hojně používali na královských dvorech jako parfémy k zamaskování nelibého tělesného odéru. Hospodyňky květové vody běžně přidávali do pokrmů. Ve 20. století byly z popředí vytlačeny éterickými oleji. Dnes se však zdárně vrací na své výsadní místo. Oblibu si získávají nejen nejznámější růžová a levandulová květová voda, ale i meduňkové, heřmánkové, řebříčkové, šalvějové a jiné.

Jaký je rozdíl mezi růžovou květovou vodou a růžovým hydrolátem


Oba tyto názvy jsou často matoucí. Narážíme na ně a přemýšlíme, zdali se jedná o tutéž či odlišnou věc. Buďte v klidu. Je to zkrátka různé označení téhož. Skrývají se pod nimi úžasné aromatické poklady, vznikající jako vedlejší produkt při parovodní destilaci éterických olejů. (Přestože to původně bylo právě naopak.) Jsou hydrofilní, tj. rozpustné ve vodě. Obsahují organické kyseliny, jež jsou ceněny pro své protizánětlivé účinky a hlavně sledovaný zbytkový éterický olej (rámcově 0,1%). A tak nádherně voní! Do velkých destilačních nádob (kolón) putují čerstvé nadzemní části rostlin, jejich listy či květy, které se mísí s čistou pramenitou vodou. Odtud tedy pramení české označení “květová voda”. O tradiční výrobě naší růžové květové vody, si přečtěte zde.

Hydrolát či hydrosol


“Hydrolát” či “hydrosol” jsou pak slova cizího původu odkazující na technologii svého vzniku – opět parovodní destilaci čili hydrodestilaci. Někdo používá slovo hydrolát, protože mu zní víc profi. My preferujeme původní českou terminologii KVĚTOVÁ VODA, protože zní čiší noblesa a krása přírody.

Květové vody a květinové vody


Květové vody/hydroláty jsou 100% čisté přírodní produkty bez přidaných konzervantů a chemie. Při nákupu dbejte prosím opatrnosti a čtěte pečlivě etiketu. Produkt, který se prodává jako směs vody či alkoholu a éterického oleje ( jenž není rozpustný ve vodě!), není totéž a nemá takové kvality jako poctivá 100% květová voda. A je to jednoduše klam. Květinová voda pak obsahuje květovou vodu s přidaným alkoholem, který slouží k její konzervaci. Už to ovšem není 100% přírodní produkt.

Proč číst složení INCI


Proto doporučuji vždy číst složení těchto produktů. Jestliže pod INCI, čili česky složení, najdete 100% Flower Water, víte, že kupujete 100% přírodní produkt z parovodní destilace. Před slovem “Flower Water” je vždy uvedena příslušná bylina v latině. V případě Růže Damašské je to Rosa Damascena, Levandule Lékařské Lavandula Angustifolia, Slaměnky Helichrysum Itallicum, atd.

Přestože jsou květové vody vedlejším produktem parovodní destilace dražších éterických olejů, jsou pro své kvality velmi ceněny. Mají široké využití:

  1. Péče o pleť – čištění, tonizace a hydratace, fixace make-upu
  2. Domácí lázně a relaxace – 1-3 lžíce do vany dle samotné květové vody je to skvělý relax
  3. Péče o vlasy – rozčesávání, zklidnění podrážděné vlasové pokožky
  4. V kuchyni– do dezertů, domácích limonád – cca 1 lžíce na litr vody (oblíbená je růžová, levandulková, meduňková,…)
  5. Aromaterapie pro nejmenší – jednoduše v rozprašovači, je mnohem jemnější než éterické oleje
  6. Osvěžení – pomocí rozprašovače, tzv. oblíbená mlha, doporučuji nosit v kabelce mini flakonek se svou oblíbenou květovou vodou či vlastním mixem dle nálady

Všechny naše květové vody prošli chemickou analýzou, jehož součástí je i mikrobiologickým rozbor, hodnota Ph a i procento zbytkového éterického oleje.

A jako bonus u nás můžete koupit od stejné květové vody i éterický olej, ze stejného zemědělství, stejného pole a stejné destilérie. Zmíním třeba meduňku, šalvěj muškátovou, slaměnku, řebříček, damašskou růži a další.

A my děkujeme Veronice  za báječnou spolupráci !
Stavte se k nám objevit kouzlo hydrolátů.
#jsmeFriendly